Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski w dyskusji o branży gamingowej

12 lipca 2022 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski w dyskusji o branży gamingowej

W czasie posiedzenia Komisji Ochrony Konsumentów i Rynku Wewnętrznego miała miejsce dyskusja na temat sprawozdania dotyczącego branży gier video. Z ramienia grupy EKR głos w niej zabrał europoseł Kosma Złotowski.

Polski polityk podkreślił, że Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów złożyła szereg poprawek, które starają się przekierować uwagę na realne problemy graczy i samej branży oraz zauważył, że sprawozdanie to dobra okazja, żeby porozmawiać o tym innowacyjnym sektorze europejskiej gospodarki w szerszym kontekście.

Eurodeputowany zwracał uwagę, że wiele negatywnych zjawisk, które wiążą się z graniem w gry online jest często wyolbrzymionych a ich źródło leży nie w samych grach, ale w braku wystarczającej kontroli i edukacji o odpowiedzialnym korzystaniu z rozrywki w sieci.

Polityk PiS docenił zaangażowanie producentów gier w rozwiązanie tego problemu. „Sama branża podejmuje szereg działań, żeby promować odpowiedzialne zachowania graczy i oznaczać treści zgodnie z ich przeznaczeniem dla właściwych grup wiekowych. Pan-European Game Information to system stworzony przez twórców gier, który jest uznawany za niezwykle pomocny przez rodziców i opiekunów.” - argumentował Złotowski.

Zdaniem europosła w walce z takimi problemami jak uzależnienie od gier czy niewytaczająca ochrona dzieci potrzebna jest ścisła współpraca instytucji publicznych, szkół, rodziców i branży gamingowej, dlatego powinniśmy rozwijać istniejące już narzędzia, a nie tworzyć nowe.

Kosma Złotowski mówił także o aspekcie edukacyjnym gier komputerowych. „Gry maja pozytywny wpływ na rozwijanie twórczego myślenia, to także doskonała forma zainteresowania młodych osób nowymi technologiami i wybrania tej ścieżki kariery. W wielu państwach, w tym Polsce gry edukacyjne są włączane do kanonu lektur, jako formy interaktywnego przekazywania wiedzy.” - podkreślał eurodeputowany.

Złotowski w imieniu grupy EKR wyraził stanowisko sprzeciwu wobec tworzenia nowych obowiązków dotyczących weryfikacji tożsamości graczy czy udostępniania przez nich danych osobowych. “W wielu wypadkach przepisy o ochronie konsumentów, w tym dzieci, są wystarczające by przeciwdziałać nadużyciom np. w zakresie transakcji w grach online.” - wyjaśnił polski polityk.

Europoseł podsumował swoje wystąpienie mówiąc, że wiele europejskich firm z branży gier to MŚP, których sukcesy są dowodem na to, że w sferze gospodarki cyfrowej potrafimy być innowacyjni, choć nie mówi się o tym dużo i podkreślił, że grupie EKR zależy, żeby ten wątek również został odpowiednio uwzględniony wsprawozdaniu.