Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski pyta prezydencję czeską o transport w UE

12 lipca 2022 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski pyta prezydencję czeską o transport w UE

Podczas dzisiejszego posiedzenia Komisji Transportu i Turystyki (TRAN) miała miejsce wymiana poglądów z przedstawicielami prezydencji czeskiej - wicepremierem ds. cyfryzacji i ministrem rozwoju regionalnego, odpowiedzialnym za turystykę Ivanem Bartošem oraz ministrem transportu Martinem Kupką. W debacie udział wziął europoseł PiS Kosma Złotowski.

Kosma Złotowski mówił, że trwająca na Ukrainie wojna zmienia priorytety Unii Europejskiej we wszystkich dziedzinach, dotyczy to także transportu i dodał, że za Unią jest decyzja o przyznaniu Kijowowi statusu kandydata, teraz kolej na przegląd sieci TEN-T.

Jak podkreślił europoseł, szlaki transportowe w Europie Południowo-Wschodniej, takie jak Via Carpatia, są w tym kontekście bardzo ważnym elementem wzmacniania integracji gospodarczej z Ukrainą, zwłaszcza jeśli spojrzymy na potrzebę eksportu ukraińskiego zboża przez nasze terytorium. „Czy prezydencja zamierza położyć większy nacisk na przeniesienie do sieci bazowej kolejnych projektów zlokalizowanych blisko granicy z Ukrainą? Jakie są cele prezydencji w zakresie wzmocnienia mobilności wojskowej we wschodnich regionach Unii?” – pytał. Za przykład polski polityk podał Centralny Port Komunikacyjny Solidarność, który według niego mógłby być jedną z głównych inwestycji dwufunkcyjnych, ułatwiających przemieszczanie się wojsk sojuszniczych do Europy. „Jak prezydencja ocenia tę inwestycję polskiego rządu?” – dopytywał Złotowski.

Eurodeputowany poruszył też kwestię obecnej sytuacji na lotniskach. Przypomniał, że w ubiegłym tygodniu PE przyjęło stanowisko PE w sprawie przyszłości paliw alternatywnych w lotnictwie. „Obserwujemy też, że szybkie odbicie się branży po pandemii przynosi wzrost cen biletów, braki kadrowe i zatłoczone lotniska” – mówił Kosma Złotowski i pytał ministrów, czy tak ambitny harmonogram realizacji omawianych celów jest realny i czy nie wpłynie dodatkowo na dostępność transportu lotniczego oraz jak to wpłynie na sektor turystyczny.

„Via Carpatia w tej chwili jest częścią TEN-T i powinniśmy się dalej zastanawiać jak dołączyć kolejne tego typu projekty do tego kompleksu, aby poprawić sytuację Ukrainy w zakresie sytuacji transportowej” – powiedział minister transportu Martin Kupka.