Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski w dyskusji z komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem

1 marca 2023 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski w dyskusji z komisarzem ds. rynku wewnętrznego Thierrym Bretonem

Dziś podczas posiedzenia Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów PE (IMCO) miał miejsce zorganizowany dialog z Thierrym Bretonem, komisarzem ds. rynku wewnętrznego. Udział w dyskusji zabrał eurodeputowany Kosma Złotowski.

Polski polityk prosił komisarza o skomentowanie zapowiedzi, że Komisja przygotuje nowe, kolejne już propozycje przepisów regulujące rozwój i wykorzystanie sztucznej inteligencji w kontekście sukcesu ChatGPT.

Jak zauważył europoseł, duże zainteresowanie tym tematem w ostatnich tygodniach i nowe przykłady zastosowania modeli generatywnych, na przykład w wyszukiwarkach czy edytorach tekstu, rzeczywiście rozbudzają wyobraźnię. "Zastanawiam się tylko jaki to ma sens praktyczny? Niedługo miną 2 lata od publikacji propozycji Komisji, a końca prac nad AI Act nie widać" – stwierdził polski polityk.

Złotowski zastanawiał się, czy wobec tego potrzebne są teraz nowe, kolejne już przepisy regulujące tylko ten jeden obszar zastosowania sztucznej inteligencji jakim są modele generatywne, czyli tak naprawdę bardzo zaawansowane chatboty. "Jeśli tak, to kiedy to Komisja ma zamiar je opublikować i jak będą one korespondowały z AI Act?" – dopytywał. Europoseł chciał także wiedzieć czy w opinii komisarza modele generatywne powinny się znaleźć w kategorii systemów wysokiego ryzyka, a także czy rzeczywiście potrzebne jest osobne regulowanie takich pojedynczych przykładów zastosowania AI gdy tylko się pojawią na rynku i wzbudzą zainteresowanie. "Czy nie po to AI Act ma charakter przepisów horyzonatalnych żebyśmy nie musieli tego robić?" – zastanawiał się europoseł.

Thierry Breton odpowiadając na pytania Kosmy Złotowskiego stwierdził, że KE nie będzie za każdym razem, gdy będzie się pojawiała jakaś nowinka technologiczna, regulować od nowa prawnie wszystkich przepisów. "Kiedy zaczęliśmy mówić o sztucznej inteligencji, to umieściliśmy ją w pewnych ramach, które wydają mi się są wystarczająco jasne" – uważa komisarz. Jak mówił, dotyczyło to zarówno kwestii przetwarzana danych, algorytmów itd. "Tak samo Chat GPT, nie jest tutaj jakimś wyjątkiem. To jest narzędzie sztucznej inteligencji, ale nie będziemy go regulować odrębnie" – wyjaśnił. Komisarz zapewnił, że nie będą mnożone przepisy w tym temacie. "Będziemy procedować zgodnie z logiką, a przede wszystkim z poszanowaniem zasady przejrzystości. Myślę, że nie należy się rozmieniać na drobne, tylko dbać o szeroko pojęty interes publiczny" – argumentował.