Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski w dyskusji z szefową grupy zadaniowej SMET

3 marca 2023 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski w dyskusji z szefową grupy zadaniowej SMET

Podczas posiedzenia Komisji Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów miała miejsce dyskusja z Mary Veronica Tovsak Pleterski - szefową Grupy zadaniowej ds. egzekwowania przepisów dotyczących jednolitego rynku. Z ramienia grupy EKR głos zabrał europoseł Kosma Złotowski.

Polski polityk zapytał jak w praktyce wygląda komunikacja grupy zadaniowej SMET z przedsiębiorstwami na temat ich potrzeb i problemów jakie napotykają. „Nie są oni bezpośrednio uczestnikami prac SMET, ale jak rozumiem są formy dialogu z ich reprezentantami, które pozwalają ustalać priorytety Państwa działań. Jak oni oceniają efekty Państwa pracy?” - chciał wiedzieć Złotowski.

Eurodeputowany podkreślił, że bariery na jednolitym rynku są szczególnie uciążliwe i kosztowne dla małych i średnich firm a w raporcie SMET tylko raz pojawia się odniesienie do tego rodzaju przedsiębiorstw. „Czy ich potrzeby są analizowane przez Państwa osobno czy jako element poszczególnych sektorów unijnej gospodarki?” - zastanawiał się Kosma Zlotowski.

Polityk PiS przypomniał, że pandemia pokazała, że transport drogowy towarów jest niezwykle wrażliwą część unijnej gospodarki, która opiera się na usługach świadczonych transgranicznie i chciał wiedzieć czy są planowane jakieś konkretne działania w tym sektorze.

Europoseł był także ciekaw czy w związku z zarzutami pod adresem SMET o brak transparentności rozważane jest włączenie w jego prace na przykład jako obserwatorów reprezentantów Parlamentu Europejskiego.

Mary Veronica Tovsak Pleterski odpowiadając na pytania Kosmy Złotowskiego stwierdziła, że w ostatnim roku nastąpił duży progres w komunikacji Grupy zadaniowej ds. egzekwowania przepisów dotyczących jednolitego rynku z przedsiębiorstwami oraz wymieniła kilka inicjatyw podjętych, aby poznać ich potrzeby i problemy. Podkreśliła również, że reprezentanci przedsiębiorstw są często zapraszani na spotkania SMET i zapewniła, że KE liczy się ze zdaniem przedsiębiorstw oraz jest otwarta na ich sugestie i potrzeby.