Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: Wodór jest ogromną nadzieją na stworzenie systemu niskoemisyjnego transportu towarowego i pasażerskiego

17 maja 2021 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: Wodór jest ogromną nadzieją na stworzenie systemu niskoemisyjnego transportu towarowego i pasażerskiego

Podczas trwającej w Brukseli sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego odbyła się debata na temat energii i wodoru. Głos w dyskusji zabrał europoseł Kosma Złotowski. 

 

Polityk stwierdził, że transformacja energetyczna nie może być realizowana w oderwaniu od kosztów społecznych i różnic między państwami członkowskimi, a o wyborze konkretnej technologii powinna decydować efektywność i opłacalność, a nie ideologia. „Dotyczy to także wodoru, który jest ogromną nadzieją na stworzenie systemu niskoemisyjnego transportu towarowego i pasażerskiego” - podkreślił europoseł i wskazał na powinność obniżenia kosztów produkcji tego paliwa, uniezależnienia się od dostaw spoza Europy i pozyskiwania wodoru ze wszystkich możliwych źródeł, także z paliw kopalnych.

 

„Cieszę się, że województwo kujawsko-pomorskie będzie odgrywać ważną rolę w tym procesie” - zauważył polski polityk i wskazał, że w 2022 roku produkcja paliwa wodorowego rozpocznie się we Włocławku, kawerny solne w Mogilnie mogą być wykorzystane do magazynowania tego pierwiastka, a we wrześniu PESA Bydgoszcz zaprezentuje prototyp nowoczesnej lokomotywy wodorowej. „To nie tylko ważny wkład mojego regionu w transformację energetyczną Polski, ale także szansa na nowe inwestycje i miejsca pracy” - podsumował Złotowski.