Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Wystawa przedstawiająca historię Klubu Żużlowego Polonia Bydgoszcz w Parlamencie Europejskim

18 lipca 2023 r.
Udostępnij
Wystawa przedstawiająca historię Klubu Żużlowego Polonia Bydgoszcz w Parlamencie Europejskim

We wtorek 18 lipca w Parlamencie Europejskim w Brukseli otwarto wystawę przedstawiającą historię Klubu żużlowego Polonia Bydgoszcz.

Zaprezentowano 8 plansz opisujących historię bydgoskiego żużla w języku angielskim oraz kolekcję Jarosława Gamszeja składającą się ze zdjęć, plastronów, kombinezonów i motocykli dokumentujących przeszłość i teraźniejszość czarnego sportu w tym mieście.

Inicjatorem wystawy był pochodzący z Bydgoszczy europoseł PiS Kosma Złotowski. "Inicjatywa wzięła się stąd, by pokazać coś, co jest bardzo charakterystyczne dla naszego regionu. Taką rzeczą jest żużel, który cieszy się dużym zainteresowaniem. Ludzie chcą dotknąć motocykli, tych kombinezonów. Wielu, owszem, o żużlu słyszało, ale z bliska tego nie widziało. Moje rodzinne miasto przez lata było uznawane za stolicę „czarnego sportu” w Polsce i nadal popularność żużla w Bydgoszczy nie słabnie" - wyjaśnił europoseł.

W swoim wystąpieniu inaugurującym wystawę polityk zaznaczył, że Polonia Bydgoszcz ma ponad stuletnią tradycję a sekcja żużlowa jest tym z czego klub jest najbardziej znany w kraju i na świecie oraz zwrócił uwagę na popularność żużla w województwie kujawsko-pomorskim. "W  moim okręgu wyborczym mamy stadion żużlowy w Bydgoszczy, Toruniu i Grudziądzu - czyli bardzo dużo" - podkreślił Złotowski. 

W ceremonii otwarcia udział wzięła delegacja Klubu Abramczyk Polonia Bydgoszcz wraz z prezesem Jerzym Kanclerzem, który wspomniał o największych gwiazdach sekcji żużlowej na czele z Tomaszem Gollobem - 7-krotnym mistrzem świata i jednym z najbardziej utytułowanych żużlowców w historii, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej. 

"Niezmiernie cieszę się, że taka wystawa jest w takim miejscu. Dziękuję Kosmie Złotowskiemu i Jarkowi Gamszejowi, który to wszystko przygotował. Należy pochwalić się w Brukseli tym, co przez te wszystkie lata zdobyliśmy. Mam nadzieję, że ta wystawa będzie bardzo dobrze oceniania. Należy pielęgnować całą historię bydgoskiego klubu, wszystkich sekcji" mówił prezes.