Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski prezentuje w europarlamencie aplikację mObywatel 2.0.

11 października 2023 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski prezentuje w europarlamencie aplikację mObywatel 2.0.

Dziś w europarlamencie w Brukseli eurodeputowany PiS Kosma Złotowski przedstawił unikalny projekt polskiego rządu – aplikację na telefon mObywatel 2.0., która umożliwia dostęp do najważniejszych publicznych danych i usług oraz pozwala bezpiecznie zweryfikować swoją tożsamość po okazaniu cyfrowego dokumentu tożsamości lub prawa jazdy. Interaktywne stoisko „Aplikacja mObywatel – Usługi publiczne na wyciągnięcie ręki”, prezentujące możliwości aplikacji i przygotowane przez Centrum Technologii Informatycznych i Ministerstwo Cyfryzacji RP, można oglądać w PE do czwartku 12 października.

"Cyfryzacja usług publicznych to szereg oczywistych korzyści, zarówno dla obywateli, jak i dla państwa. Pandemia pokazała, że jest to także droga do wzmocnienia naszej odporności na kryzysy" – podkreślił Kosma Złotowski. Eurodeputowany mówił, że Polska jest dzisiaj jednym z liderów procesu cyfryzacji usług publicznych w Unii Europejskiej, a sztandarowym projektem polskiego rządu jest aplikacja mObywatel, czyli cyfrowy asystent obywatela zapewniający łatwy dostęp do mobilnych wersji wszystkich najważniejszych dokumentów, dzięki któremu załatwianie spraw urzędowych jest wygodniejsze i szybsze.

Poseł do PE zauważył, że wymagania i oczekiwania Europejczyków związane z dostępem do nowoczesnych usług publicznych cały czas się zmieniają, a państwa, chcąc skutecznie odpowiadać na wyzwania dzisiejszego świata i potrzeby obywateli, muszą transformować administrację i dostarczać coraz wygodniejszych, prostszych i bezpiecznych usług cyfrowych. "Doskonale rozumie to polski rząd i Ministerstwo Cyfryzacji" – zaznaczył.

Kosma Złotowski mówił, że pomysł przedstawienia tej aplikacji w Brukseli zrodził się z chęci zainspirowania innych państw członkowskich do wdrażania analogicznych rozwiązań u siebie, ale także "z dumy i potrzeby pokazania naszych osiągnięć w obszarze cyfryzacji usług publicznych, bo niestety ich świadomość w Europie nie jest powszechna".