Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Europosłowie pytają o akt delegowany określający ograniczenia dla kopalń węgla koksowego

28 marca 2023 r.
Udostępnij
Europosłowie pytają o akt delegowany określający ograniczenia dla kopalń węgla koksowego

Z inicjatywy Izabeli Kloc grupa europosłów skierowała do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie aktu delegowanego określającego ograniczenia dla kopalń węgla koksowego.

Europosłowie zwrócili uwagę, że w ocenie skutków propozycji dotyczących metanu KE nie odniosła się do wpływu nałożenia na kopalnie węgla koksowego ograniczeń w zakresie odprowadzania metanu szybami wentylacyjnymi. „Propozycja upoważnia jednak Komisję do ich określenia w akcie delegowanym, który ma zostać przyjęty w ciągu zaledwie 3 lat.” - czytamy w interpelacji.

Sygnatariusze przypomnieli, że węgiel koksowy zgodnie z zaprezentowanym przez Komisję w marcu tego roku Europejskim aktem w sprawie surowców krytycznych jest surowcem krytycznym.

Eurodeputowani proszą o potwierdzenie czy delegowany akt dodano do tekstu decyzją polityczną tuż przed publikacją i nie podlegał on ocenie ekspertów. „Dlaczego kwestia węgla koksowego nie została uwzględniona w ocenie skutków?” - pytają politycy.

Autorzy zastanawiają się także dlaczego ustanowiono tak krótką perspektywę czasową dla przyjęcia przez Komisję aktu delegowanego wprowadzającego ograniczenia dla kopalń węgla koksowego. „Jakie osiągnięcia technologiczne, w tym w zakresie technologii wentylacji metanu (VAM), uzasadniają wybór tego terminu?” - chcą wiedzieć europosłowie i  proszą o wyjaśnienie w jaki sposób decyzja o ustanowieniu ograniczeń dla kopalń węgla koksowego, w sytuacji braku dostępności na rynku do opłacalnych i niezawodnych technologii VAM, wpłynie na możliwości  pozyskiwania środków na przyszłe inwestycje przez operatorów kopalń węgla koksowego.