Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Kosma Złotowski: Standaryzacja ładowarek ułatwi nam wszystkim codzienne życie

20 kwietnia 2022 r.
Udostępnij
Kosma Złotowski: Standaryzacja ładowarek ułatwi nam wszystkim codzienne życie

W środę Komisja Rynku Wewnętrznego i Ochrony Konsumentów przyjęła projekt opinii w sprawie znowelizowanej dyrektywy dotyczącej urządzeń radiowych autorstwa europosła Alexa Agiusa Saliba.

Europosłowie zgodzili się, że wszystkie telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki i zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier wideo i przenośne głośniki, które można ładować za pomocą kabla przewodowego powinny być wyposażone w port USB typu C, niezależnie od producenta. Członkowie Komisji chcą również, aby nowe urządzenia zawierały jasne informacje i etykiety dotyczące opcji ładowania, a także tego, czy produkt zawiera ładowarkę. Pomogłoby to, jak twierdzą, uniknąć nieporozumień i ułatwić decyzje zakupowe konsumentom, którzy często posiadają kilka różnych urządzeń i nie zawsze potrzebują dodatkowych ładowarek. Według szacunków Komisji Europejskiej proponowane środki mogą zmniejszyć ilość odpadów elektronicznych o 1000 ton rocznie i pozwolą zaoszczędzić konsumentom 250 mln euro.

Sprawozdawca cień z ramienia grupy EKR, europoseł Kosma Złotowski po głosowaniu mówił, że propozycja ujednolicenia portów ładowania urządzeń elektrycznych jest posunięciem przyjaznym konsumentom. „Europejska standaryzacja ładowarek do urządzeń takich jak tablety, e-czytniki, niektóre laptopy i smartfony ma wiele sensu i ułatwi nam wszystkim codzienne życie” - przekonywał polski polityk, ale zwracał też uwagę, że wspólna wtyczka nie oznacza końca różnych pojemności ładowania. „Konsumenci muszą uważać, ponieważ ta sama ładowarka nie będzie idealna dla każdego urządzenia. Prędkość ładowania będzie różna dla poszczególnych sprzętów, dlatego grupa ECR przedstawiła poprawkę, która wzywa Komisję do opracowania graficznej etykiety informacyjnej, która pomoże nabyć ładowarkę najlepiej odpowiadającą potrzebom.” - mówił Złotowski i podkreślał jak ważne jest, abyśmy nie narażali na szwank dalszych innowacji poprzez standaryzację i nadal zapewniali konsumentom szeroki wybór.

 Głosowanie plenarne przyjętego w komisji IMCO sprawozdania odbędzie się na majowej sesji Parlamentu Europejskiego.