Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Wspieranie rosyjskiego wojska przez francuskie sieci sklepów

22 lutego 2023 r.
Udostępnij
Wspieranie rosyjskiego wojska przez francuskie sieci sklepów

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie doniesień o wspieraniu rosyjskiego wojska przez francuskie sieci sklepów.

Polski polityk powołał się na wyniki śledztwa dziennikarskiego przeprowadzonego przez The Insider i Le Monde, które ujawniło, że Auchan i Leroy Merlin zaopatrywały wojsko Putina. „Z analizy wewnętrznych e-maili, relacji świadków oraz postów w mediach społecznościowych wynika, że do rosyjskich żołnierzy na froncie ukraińskim trafiały m.in. narzędzia, papierosy czy ubrania pochodzące z tych sklepów.” - czytamy w interpelacji. Jak podkreślił eurodeputowany w przypadku Auchan produkty były przekazywane jako „pomoc humanitarna” i obejmowały zarówno towary z magazynów, jak i zbierane przez wolontariuszy. „Ponadto, sieć pomagała wojskowym urzędom poborowym w przeprowadzeniu mobilizacji wśród swoich pracowników.” - dodaje Złotowski.

W związku z powyższym Europoseł chce wiedzieć czy Unia Europejska monitoruje przypadki zaangażowania europejskich firm we wspieranie rosyjskiej armii i czy zamierza im przeciwdziałać.

Polityk PiS zauważył, że obie sieci, których dotyczą oskarżenia, należą do Association Familiale Mulliez i zastanawia się czy Komisja zamierza sprawdzić czy inne spółki tej grupy kapitałowej również nie angażują się w pomoc rosyjskiemu najeźdźcy.

Kosma Złotowski zwrócił uwagę, że tylko niecałe 9% firm z krajów UE i G7 opuściło Rosję po ataku na Ukrainę. „Czy w świetle doniesień o udzielanej przez niektóre z nich pomocy materialnej dla rosyjskiego wojska oraz wspieraniu władz w procesie wcielania pracowników do armii, planuje KE podjąć działania zachęcające europejskie korporacje do wycofania się z rynku rosyjskiego?” - pyta polski eurodeputowany.