Powrót do listy Następny artykuł Poprzedni artykuł

Zwolnienia w sektorze motoryzacyjnym a polityka klimatyczna UE

2 marca 2023 r.
Udostępnij
Zwolnienia w sektorze motoryzacyjnym a polityka klimatyczna UE

Europoseł Kosma Złotowski skierował do Komisji Europejskiej interpelację w sprawie zwolnień pracowników w sektorze motoryzacyjnym w efekcie polityki klimatycznej UE.

“Na początku roku Ford ogłosił , że zwolni w całej Europie 3,8 tys. osób, co stanowi 11 procent załogi. Fabryka silników w Bielsku-Białej należąca do Grupy Stellantis już zapowiedziała zwolnienia grupowe a specjalizujący się w produkcji komponentów do samochodów, niemiecki Schaeffler zakomunikował, że zakład musi przeprowadzić redukcję 1300 etatów.” - wymienił Złotowski i zauważył, że wszystkie te firmy jako powód zwolnień pracowników podają konieczność przestawienia produkcji na samochody elektryczne.

Polski polityk przypomniał także, że w listopadzie ubiegłego roku unijny komisarz do spraw rynku wewnętrznego Thierry Breton w wywiadzie dla włoskiego dziennika "Coriere della Sera" przyznał, że przejście na samochody elektryczne doprowadzi do likwidacji ok. 600 tysięcy miejsc pracy w całym łańcuchu dostaw w Unii Europejskiej.

W związku z powyższym eurodeputowany chce wiedzieć jak Komisja zamierza pomóc pracownikom sektora motoryzacyjnego, którzy stracili lub stracą pracę w wyniku polityki klimatycznej UE, i czy zostaną stworzone jakieś dedykowane im unijne programy szkoleń.

Polityk PiS pyta również czy planowane jest uruchomienie unijnego funduszu wspierającego firmy z tej branży, także producentów części zamiennych, w procesie transformacji klimatycznej i zastanawia się w jaki sposób Komisja zamierza zachęcić zagraniczne koncerny z sektora produkcji samochodów elektrycznych do inwestowania w UE, aby europejski rynek mógł skutecznie konkurować z wysoko subsydiowanym rynkami w USA i Chinach.

Europoseł chciałby także dowiedzieć się jakie są spodziewane efekty zastąpienia samochodów spalinowy pojazdami elektrycznymi. „Jak według szacunków Komisji obniży się średnia temperatura w Europie w wyniku rezygnacji ze stosowania silników spalinowych w samochodach?” - pyta Złotowski.